E-arkusze spisowe – dozwolone czy zabronione
Czysty formularz do wypełnienia jest najlepszą formą elektronicznego arkusza. Nie pozwala bowiem na automatyczne dokonywanie przeliczeń i zestawianie różnic majątkowych, co mogłoby negatywnie wpłynąć na poprawność dowodu księgowego.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości (dalej: ustawa) przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych, a ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych, należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji. Przepisy nie określają jednak wzoru arkusza spisowego ani jego formy. Trzeba się więc zastanowić w jaki sposób powinien on być sporządzony.
Obowiązek kierownika jednostki
Zakres, sposób, termin i częstotliwość przeprowadzenia inwentaryzacji określa art. 26 ustawy.
Za przeprowadzenie inwentaryzacji drogą spisu z natury jest odpowiedzialny kierownik jednostki (art. 4 ust. 5 ustawy). Obowiązku tego nie może scedować na inną osobę. Jeżeli kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy, to odpowiedzialność za spis z natury zapasów ponoszą wszyscy jego członkowie. Dotyczy to również przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie prowadzenia rachunkowości zostaną powierzone podmiotom zewnętrznym.
Kierownik jednostki, dążąc do zapewniania prawidłowego wypełnienia obowiązku przeprowadzenia inwentaryzacji, powinien uwzględnić:
- komunikat ministra rozwoju i finansów z 25 maja 2017 r. w sprawie ogłoszenia uchwały Komitetu Standardów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta