Czy opłaty związane z instrumentami finansowymi podlegają podatkowi u źródła
Jak uniknąć niepewności w odniesieniu do poboru podatku od płatności z tytułu instrumentów pochodnych? W większości przypadku pozyskanie certyfikatu rezydencji pozwoli na ograniczenie ryzyka sporu z organem podatkowym.
Pochodne instrumenty finansowe to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje całe spektrum produktów finansowych. W tym określeniu mieszczą się opcje sprzedaży i zakupu, kontrakty typu futures i forward, znane polskim przedsiębiorcom i chętnie stosowane w celu zabezpieczenia przed ryzykiem walutowym.
Pojęcie to obejmuje również bardziej zaawansowane instrumenty o enigmatycznych nazwach m.in.: SWAP-y walutowe, FRA, IRS, CIRS, CDS i CFD, a także wiele innych. Przeważnie celem strony nabywającej taki instrument jest zabezpieczenie przed określonym ryzykiem, np. niepewnością co do kształtowania się kursów walutowych, stóp procentowych, wartości metali i innych surowców czy wypłacalności dłużnika. W praktyce można zabezpieczyć się przed prawie każdą niepewnością, przy czym w przypadku ryzyka powszechnego stosuje się produkty standardowe. Równolegle istnieje rynek instrumentów dostosowanych do oczekiwań nabywców – szytych na miarę. W obu przypadkach druga strona transakcji w zamian za wynagrodzenie przejmuje na siebie konsekwencje spadku lub wzrostu czynników ryzyka.
Oczywiście istnieje możliwość wykorzystania instrumentów pochodnych w celach czysto spekulacyjnych. Wówczas mamy do czynienia z zakładem między stronami kontraktu co do kształtowania się kursów walutowych czy stóp procentowych (w zależności od produktu finansowego)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta