Skąd wziął się skok cen surowców energetycznych
Wzrost cen gazu w UE można było przewidzieć i podjąć przeciwdziałanie poprzez odbudowę zapasów i budowę platformy zakupowej.
Od I kwartału 2021 r. nastąpił bardzo gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego i innych surowców energetycznych na rynkach światowych. Rządy wielu krajów podjęły działania w celu nie tyle zahamowania wzrostu cen, ile pomocy najsłabszym ekonomicznie obywatelom (w Europie 45 proc. domostw ogrzewa się gazem). Warto więc dokonać szerszej analizy i zrozumieć korzenie niespodziewanego (?) kryzysu gazowego.
Eksplozja cen
W ubiegłych 12 miesiącach ceny surowców energetycznych istotnie podrożały: ropa o 74,75 proc., gaz ziemny o 120,4 proc. (ale holenderski TTF Gas o 356,72 proc., a UK Gas o 288,69 proc.), węgiel kamienny o 185,71 proc.
Analiza dostępnych materiałów analitycznych oraz statystyk podaży i popytu surowców energetycznych wskazują, na następujące przyczyny szybkiego wzrostu ich cen:
1) pobudzenie gospodarek wychodzących ze spowolnienia pandemicznego na świecie;
2) dłuższa i ostrzejsza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta