Biuro na jachcie bez prawa do odliczenia VAT
Ponieważ z istoty wynajmowanej jednostki pływającej wynika używanie jej w celach rekreacyjnych, turystycznych czy sportowych, korzystanie z niej w celach biurowo-promocyjnych musi być uznane za wykorzystanie uboczne, które nie ma ścisłego i bezpośredniego związku z opodatkowanymi czynnościami spółki.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 lipca 2021 r. (I FSK 410/18).
Spółka planuje rozszerzyć rynki zbytu o kraje położone w basenie Morza Śródziemnego. Ponieważ nie posiada w tym rejonie zaplecza biurowego, na podstawie umowy najmu korzysta z jachtu pełnomorskiego. Jacht jest oznaczony logo spółki i pełni funkcję mobilnego biura (posiada standardowe urządzenia biurowe, pomieszczenia umożliwiające przeprowadzenie spotkań biznesowych) oraz zaplecza noclegowego dla osób działających na rzecz spółki w związku z pełnieniem obowiązków.
We wniosku o wydanie interpretacji spółka argumentowała, że zarówno w związku z podstawowym wykorzystaniem (mobilne biuro), jak i planowanym wykorzystaniem dodatkowym (odpłatny czarter i organizacja szkoleń i integracji) przysługuje jej prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z użytkowaniem i eksploatacją jachtu. Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Jego zdaniem, jedynie w przypadku odpłatnego czarteru jachtu wydatki związane z wynajęciem jednostki wykazują związek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta