Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys i nadzieja

31 grudnia 1993 | Plus Minus | AB

Świadomość europejska i świadomość narodowa u progu XXI wieku

Kryzys i nadzieja

Z Elżbietą Skotnicką-Illasiewicz rozmawia Anna Baniewicz

Podsumowując wyniki badań socjologów nad świadomością europejską Polaków, zauważyła pani, że dziś rzadziej mówimy o "powrocie do Europy", a częściej o "dostosowaniu się" do niej. Czy oznacza to zmianę naszej wizji Europy, a jeśli tak -- jak rzutuje to na nasze postawy i aspiracje?

Istotnie. Porównując wyniki kolejnych badań, stwierdzamy zawężenie w świadomości społecznej przestrzeni europejskiej do najbogatszych krajów kontynentu. Odzwierciedla to często zamienne stosowanie pojęć: Europy i Unii Europejskiej (do niedawna EWG lub Wspólnot Europejskich) . W języku potocznym obserwujemy wypieranie więc hasła "powrotu do Europy" przez hasło "dostosowania do Unii Europejskiej". Ta modyfikacja jest oznaką zmian zachodzących w społecznej świadomości, zmian postrzegania relacji z naszym europejskim otoczeniem. Hasło "powrotu" odwoływało się do Europy jako przestrzeni kulturowej bliskości, hasło "dogonienia" natomiast wskazuje, że myśląc o Europie, postrzegamy ją jako układ ekonomicznych i cywilizacyjnych dystansów. Można powiedzieć, że rozumiemy nasze relacje europejskie nie jako partnerski układ zróżnicowanych odmienności, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 154

Spis treści
Zamów abonament