E-mobilność poprawi jakość powietrza w miastach
Optymalnym rozwiązaniem dla starszych osiedli, na których nie ma prywatnych miejsc postojowych, są dzielnicowe huby ładowania, mające kilka–kilkanaście miejsc szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.
Upały w Europie, pożary szalejące w wyniku suszy po obu stronach Atlantyku, ale także nawalne deszcze powodujące lokalne podtopienia i powodzie. Negatywny wpływ działalności człowieka na klimat jest faktem. Komisja Europejska (KE) podkreśla, że zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla Europy i reszty świata. Dlatego powstał Europejski Zielony Ład – plan działań mających doprowadzić UE do neutralności klimatycznej. Wojna w Ukrainie może zmodyfikować niektóre z dróg dojścia do tego celu, ale sama konieczność ograniczenia emisji pozostaje aktualna.
Wśród głównych obszarów, które mają objąć zmiany, jest m.in. transport. Jak wskazuje KE, sektor ten wnosi ok. 5 proc. do unijnego PKB i daje zatrudnienie ponad 10 mln osób, ma zatem kluczowe znaczenie dla europejskich przedsiębiorstw i globalnych łańcuchów dostaw. Jednocześnie transport naraża społeczeństwa na koszty związane m.in. z emisjami gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń czy hałasem.
KE podaje, że emisje z transportu stanowią ok. 25 proc. łącznych emisji gazów cieplarnianych w UE i ich wartość wzrosła w ostatnich latach. „Chcemy do 2050 r. być pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu i cel ten wymaga ambitnych zmian w transporcie. Potrzebny jest jasny drogowskaz do osiągnięcia redukcji emisji gazów cieplarnianych związanych z transportem o 90 proc. do 2050 r.” – uważa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta