Inwestujący w zabytki mogą sporo zaoszczędzić
Przedsiębiorca remontujący pałacyk skorzysta z ulgi podatkowej i dodatkowo odliczy poniesione koszty. Fiskus korzystnie interpretuje nowe przepisy.
Wprowadzona na początku 2022 r. ulga na zabytki (tzw. pałacyk plus) daje podatnikom duże korzyści. Skarbówka zwykle pozytywnie odpowiada na pytania w tej sprawie.
– Pierwsze interpretacje pokazują, że organy podatkowe korzystnie interpretują nowe przepisy. Wydaje się więc, że ulga na zabytki może się stać jedną z bardziej pożądanych preferencji. Warto więc, by podatnicy przeprowadzili analizy, czy ich inwestycje spełniają warunki do jej zastosowania – mówi Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym KPMG w Polsce.
Podwójna korzyść
Potwierdzeniem może być interpretacja nr 0115-KDIT3.4011. 368.2022.1.AW, w której dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że przedsiębiorca może skorzystać z ulgi niezależnie od tego, czy zalicza wydatki na zabytkową nieruchomość do kosztów podatkowych.
Taką odpowiedź uzyskała wspólniczka spółki jawnej działającej w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami, która dodatkowo prowadzi własną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta