Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadregulacja i niedoregulowanie

02 sierpnia 2022 | Rzecz o prawie | Marta Kosakowska-Tomczyk Wojciech Kwiatkowski

Projektowana regulacja nie jest bez wad. Dobrze by w pracach nad nią uwzględniono postulaty pracodawców i wydłużono jej vacatio legis.

Trwają prace nad ustawą nowelizującą Kodeks pracy w zakresie pracy zdalnej oraz badania trzeźwości pracowników. 7 lipca 2022 r. Sejm odrzucił poselski wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu. Ustawę skierowano do prac w Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach. Zawarta w projekcie regulacja pracy zdalnej jest wyczekiwana zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Projekt zawiera sporo dobrych rozwiązań, jednak w kilku obszarach jest przeregulowany, a pewne kwestie są niewystarczająco zaadresowane. O niektórych wadach i zaletach procedowanego projektu piszemy poniżej.

Zdalna, czyli jaka

Projekt reguluje zasady wyczekiwanej przez wszystkich pracy w elastycznym modelu hybrydowym. Sztywna telepraca, w której niezbędne jest stałe określenie miejsca pracy poza firmą i regularność, która sprowadzała się do wykonywania telepracy w pełnym wymiarze lub w określonych sztywno dniach odchodzi w zapomnienie. Ustawodawca dostrzegł dynamikę procesu pracy i potrzebę jego uelastycznienia. Nowa definicja pozwala na pracę w pełni zdalną lub na pracę w modelu hybrydowym, bez konieczności określania z góry jej regularności ani liczby dni pracy zdalnej (o ile jest ich więcej niż 24 w roku – wówczas mamy do czynienia z pracą zdalną, ale okazjonalną).

Wątpliwości może budzić wpisana do projektu konieczność każdorazowego uzgodnienia z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12333

Wydanie: 12333

Spis treści

Komunikaty+drobne

Zamów abonament