Co przedsiębiorcom po tych zachętach
Za granicą zgłaszających nadużycia traktuje się jak obrońców etyki. U nas nie.
System zachęt to jeden z instrumentów motywacyjnych w miejscu pracy, czyli metod stosowanych w celu skłonienia do wykonania konkretnych działań czy osiągnięcia określonych wyników. W nowym projekcie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa został on włączony do obligatoryjnych elementów procedury zgłoszeń wewnętrznych.
W drugim projekcie ustawy określenie systemu zachęt do korzystania z procedury wewnętrznej stanowiło jej fakultatywny element. W obecnej, trzeciej wersji, „określenie systemu zachęt do korzystania z procedury zgłoszeń wewnętrznych w przypadku gdy naruszeniu prawa można skutecznie zaradzić w ramach struktury organizacyjnej podmiotu prawnego, a osoba dokonująca zgłoszenia uważa, że nie zachodzi ryzyko działań odwetowych” jest obligatoryjne. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność umieszczenia w procedurze jakiegoś systemu gratyfikacji dla sygnalistów w zamian za zgłoszenia.
Czemu to tak ważne?
Środki zachęty należą obok środków przymusu (takich jak środki dyscyplinarne, kary, regulaminy) oraz perswazji (środki miękkie – pochwały, prośby) to różne typy motywacji. Są elementem zarządzania organizacją, który ma nie tylko pozytywnie wpłynąć na jej wyniki i pomóc w osiągnięciu założonych rezultatów, ale i zmotywować pracowników, by mieli lepsze nastawienie do firmy, klientów oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta