Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska chce iść dalej od Unii z recyklingiem

02 sierpnia 2022 | Rzecz o prawie | Michał Sobolewski

Nieuzasadnione rozszerzanie obowiązków na rynek naraża budżet na procesy odszkodowawcze.

Zgodnie z Dyrektywą SUP system kaucyjny powinien obejmować wyłącznie jednorazowe butelki na napoje z tworzyw sztucznych – natomiast nie przewidywano włączenia do niego opakowań pozostałych frakcji (szklanych i aluminiowych. Wprowadzenie nowych rozwiązań, jak zakłada UE, ma stanowić narzędzie służące poprawie selektywnej zbiórki odpadów z plastiku – wynika z unijnej dyrektywy SUP. Polska chce iść o krok dalej.

O co chodzi w tym systemie

Celem systemu kaucyjnego jest podniesienie efektywności zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych, których najwięcej zalega na skwerach, ulicach czy plażach. Unijny ustawodawca nie dostrzegał jednocześnie potrzeby obejmowania systemem kaucyjnym opakowań pozostałych frakcji, w tym jednorazowych butelek szklanych czy puszek aluminiowych. Taki wniosek płynie z unijnej dyrektywy nr 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych, znanej szerzej pod nazwą „Dyrektywa Single Use Plastic (SUP)”. Wskazuje ona na konieczność recyklingowania opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych – zwiększając odsetek tworzyw trafiających do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12333

Wydanie: 12333

Spis treści

Komunikaty+drobne

Zamów abonament