Druga szansa coraz bliżej
Poprawi się sytuacja aktywnych, świadomych wierzycieli. Bierni stracą.
4 lipca 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt ustawy implementującej do polskiego prawa postanowienia unijnej dyrektywy drugiej szansy. Oznacza to kolejną dużą reformę postępowania restrukturyzacyjnego.
Harmonizacja w państwach członkowskich
W 2019 r. została przyjęta dyrektywa 2019/1023 w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej (dyrektywa drugiej szansy). Unijne przepisy mają na celu harmonizację postępowań restrukturyzacyjnych w krajach członkowskich. Dyrektywa zobowiązała wszystkie państwa unijne do wdrożenia mechanizmów gwarantujących przedsiębiorcom dostęp do restrukturyzacji zapobiegawczej. Dzięki trwającym od 2016 r. reformom restrukturyzacji, polskie przepisy w dużej części są już zgodne z dyrektywą. Konieczne jest jednak wprowadzenie kolejnych modyfikacji, które mogą przynieść daleko idące zmiany w praktyce restrukturyzacyjnej.
Test zaspokojenia
Nowelizacja wprowadza do postępowania restrukturyzacyjnego nową instytucję – test zaspokojenia. Będzie zawierał między innymi:
∑ wycenę wartości przedsiębiorstwa dłużnika, gdy restrukturyzacja się powiedzie oraz przy założeniu ogłoszenia jego upadłości,
∑ porównanie stopnia zaspokojenia wierzycieli w przypadku scenariusza restrukturyzacyjnego oraz scenariusza upadłościowego,
∑ przewidywany czas trwania postępowania upadłościowego oraz przewidywaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta