Agendy Unii zajmą się zielonym rozwojem i zrównoważoną turystyką
Do połowy września miasta, ich związki, organizacje pozarządowe i inne zainteresowane podmioty mogą zgłaszać swój akces do dwóch nowych unijnych partnerstw miejskich.
Agenda miejska dla UE (Urban Agenda for the EU - UAEU) jest inicjatywą, mającą - poprzez współpracę, wymianę myśli i doświadczeń między miastami, Komisją Europejską, pozostałymi instytucjami i organami UE, rządami krajowymi i innymi zainteresowanymi stronami, takimi jak np. organizacje pozarządowe – szukać rozwiązań dla różnorodnych wyzwań stojących przed ośrodkami miejskimi.
Zgodnie z przyjętymi jeszcze w 2016 roku założeniami, agenda miejska ma zwiększać rolę miast w kształtowaniu polityk: zarówno krajowych jak i tej unijnej. Przyczyniać się do większego zaangażowania władz miejskich w fazę projektowania różnorodnych polityk, co z kolei powinno przełożyć się na ich skuteczniejsze wprowadzanie w życie.
Trzy filary
Agenda miejska ma na celu stymulowanie działań zgodnie z trzema kluczowymi filarami: lepsze stanowienie prawa, lepsze finansowanie i lepsza wiedza. Mówiąc inaczej, podstawowym celem agendy jest wspólne (realizowane na wielu szczeblach) opracowywanie planów działań i przedsięwzięć mających na celu:
* poprawę istniejących regulacji w odniesieniu do obszarów miejskich i wyzwań miejskich,
* wspieranie i ulepszanie innowacyjnych i przyjaznych dla użytkownika źródeł finansowania obszarów miejskich,
* dzielenie się wiedzą i rozwijanie jej - bazy danych, badania, dobre praktyki.
W celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta