Prognoza finansowa musi być realna
Regionalna izba obrachunkowa zarzuciła że zaniżono dane finansowe w wieloletniej prognozie finansowej w pozycji dotyczącej zobowiązań. Chodzi o to, że kwoty spłat ratalnych były niższe od kwot wynikających z harmonogramów spłat umów kredytów/pożyczek. Jakie przepisy naruszono – pyta radny.
Analizę pytania należy przeprowadzić z uwzględnieniem regulacji ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 1634). I tak, skoro mowa o tzw. wieloletniej prognozie finansowej, konieczne jest przytoczenie regulacji w art. 226. W ust. 1 postanowiono, że – wieloletnia prognoza finansowa powinna być realistyczna i określać dla każdego roku objętego prognozą co najmniej:
1) dochody bieżące oraz wydatki bieżące budżetu jednostki samorządu terytorialnego, w tym na obsługę długu, gwarancje i poręczenia;
2)
7
dochody majątkowe, w tym dochody ze sprzedaży majątku, oraz wydatki majątkowe budżetu jednostki samorządu terytorialnego;
3)
7
wynik budżetu jednostki samorządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta