Modele dystrybucji trzeba zaktualizować
W połowie przyszłego roku my też możemy się spodziewać zmian w krajowym odpowiedniku VBER.
W dniu 1 czerwca 2022 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Komisji (UE) 2022/720 z 10 maja 2022 r. w sprawie stosowania art. 101 ust. 3 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do porozumień wertykalnych i praktyk uzgodnionych (z ang. VBER). Rozporządzeniu towarzyszą nowe wytyczne w sprawie ograniczeń wertykalnych (wytyczne).
Znaczenie dla obrotu gospodarczego
Nowy VBER, podobnie jak jego poprzednik wydany w 2010 r., porządkuje relacje między przedsiębiorcami pod względem zgodności z regulacjami unijnego prawa konkurencji. Artykuł 101 ust. 1 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) wprowadza bowiem generalny zakaz zawierania przez przedsiębiorców porozumień ograniczających konkurencję, które mogą mieć wpływ na handel między państwami członkowskimi. W ust. 3 tego przepisu przewidziano, że zakaz nie dotyczy porozumień, których skutki prokonkurencyjne równoważą lub przeważają nad skutkami antykonkurencyjnymi. Samodzielne przeprowadzenie takiego „bilansu” nie jest jednak proste. Wymaga od zainteresowanych indywidualnej i wnikliwej analizy rynkowej oraz prawnej.
Ten problem ma złagodzić upoważnienie Komisji Europejskiej do wydawania rozporządzeń określających warunki, które pozwolą uznać, że badane porozumienie nie podlega zakazowi z art. 101 ust. 1 TFUE (tzw. wyłączeniu blokowemu). Dla porozumień wertykalnych, łączących podmioty działające na różnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta