Współdziałanie wiedzy i troski
Specjaliści apelują o wyrównanie dostępu do nowoczesnych leków i terapii onkologicznych, uchwalenie ustawy o testach genetycznych.
Podczas kolejnego spotkania Rady Ekspertów ds. Onkologii think tanku Medycznej Rady Stanu akcentowano wspólne cele państw UE w walce z epidemią chorób nowotworowych. Coraz bardziej oczywiste wydaje się, że tak jak o wspólnej polityce obronnej czy energetycznej, czas zacząć mówić o wspólnej polityce zdrowotnej i równym dostępie do leczenia wszystkich obywateli UE.
Kluczowy postęp
Na sens łączenia sił w trosce o pacjentów zwrócił uwagę prof. Paweł Kowal z sejmowej Komisji Zdrowia. – Instytucjonalizacja Europejskiej Unii Zdrowia to szansa, by niwelować różnice w dostępie do wyspecjalizowanych kadr i osiągnięć nauki w walce z rakiem. Ale by tak się stało, trzeba zgody na ściślejszą integrację państw członkowskich i nowych uregulowań traktatowych. Polska, jako kraj najbardziej zaangażowany w pomoc uchodźcom z Ukrainy, ma prawo oczekiwać pełnego wsparcia ze strony UE – tłumaczył.
Szansy na poprawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta