Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Buntowników dwóch

08 października 2022 | Plus Minus | JULIA WOJEWSKA
Jewgienij Rojzman w sądzie w Jekaterynburgu, 25 sierpnia 2022 r.
autor zdjęcia: AP Photo/East News
źródło: Rzeczpospolita
Jewgienij Rojzman w sądzie w Jekaterynburgu, 25 sierpnia 2022 r.
Siergiej Furgał w moskiewskim areszcie, dzień po zatrzymaniu, 10 lipca 2020 r.
autor zdjęcia: AP Photo/Alexander Zemlianichenko/East News
źródło: Rzeczpospolita
Siergiej Furgał w moskiewskim areszcie, dzień po zatrzymaniu, 10 lipca 2020 r.

Władimir Putin walczy z opozycjonistami, używając różnych narzędzi: niektórzy, jak Borys Niemcow czy Anna Politkowska, giną w biały dzień, inni doprowadzani są do samobójstwa albo trafiają za kraty pod sfabrykowanymi zarzutami, jeszcze innym zatruwa się życie. Historia Siergieja Furgała i Jewgienija Rojzmana to kolejny dowód na to, że sprzeciw wobec Kremla nie będzie wybaczony nigdy.

Miesiąc przed aresztowaniem Rojzman Jewgienij powiedział w wywiadzie: „Nie chcę siedzieć w więzieniu, ale się nie boję. (...) Jestem gotów to znieść, żeby pozostać sobą i mówić to, co uważam za ważne”.

Rojzman to najbardziej popularny polityk w Rosji na szczeblu regionalnym. Podstawą zatrzymania stały się słowa byłego mera Jekaterynburga o wojnie i braku generalnego poparcia ludności dla agresywnej polityki Kremla. Rojzman, wyprowadzany z mieszkania, powiedział tylko: – Główną sprawę robią mi właściwie za jedno sformułowanie: „inwazja na Ukrainę”. Mówiłem to wszędzie, i teraz też będę mówił.

Od kolonii karnej do fundacji charytatywnej

Ma 59 lat, merem Jekaterynburga był w latach 2013–2018. Od 2003 do 2007 r. zasiadał w Dumie Federacji Rosyjskiej. Historyk, przedsiębiorca, pisarz, poeta i mecenas. Założyciel prywatnego muzeum Niewiańska Ikona, organizacji Miasto bez narkotyków i charytatywnej Fundacji Rojzmana.

Urodził się w Jekaterynburgu (w czasach ZSRR – Swierdłowsk). W młodości związał się ze środowiskiem kryminalnym i był skazany na dwa lata kolonii karnej za kradzież i nielegalne posiadanie broni. Nigdy nie ukrywał swoich życiowych błędów i do dziś twierdzi, że mocno wpłynęły na całe jego życie. Potem były studia, biznes i polityka, a wszystko to przywiodło go do działalności społecznej i charytatywnej.

Służba bezpieczeństwa pojawiła się u...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12390

Wydanie: 12390

Zamów abonament