Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czytelniaspecjalnego przeznaczenia

08 grudnia 1997 | Świat | MS

BUŁGARIA

Po latach sporów teczki komunistycznej Służby Bezpieczeństwa udostępniono prześladowanymprzez nią ludziom. Wszyscy narzekają, że dokumenty są zdekompletowane i nie można z nich dociec prawdy.

Czytelniaspecjalnego przeznaczenia

M AREK SUCHOWIEJKO

z sofii

Żółty, niezbyt okazały przedwojenny budynek stoi obok potężnego, przed laty budzącego zrozumiałą grozę, gmachu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Przed wejściem w niewielkim ogródku o smętnym jesiennym wyglądzie codziennie można zobaczyć starsze osoby. Czytają wywieszone na drzwiach informacje, wypełniają niewielkie formularze, przychodzą, by dowiedzieć się, kiedy przybyć ponownie. Mieści się tu jedyna w Bułgarii czytelnia, w której każda osoba, o której wszechmocna przed laty Służba Bezpieczeństwa gromadziła informacje, może zajrzeć do swojej teczki.

Czytelnia jest niewielka. Znajdują się w niej, jak w szkole, dwuosobowe ławki -- zaledwie 15 miejsc. Od szkolnej klasy pomieszczenie różni się dwiema kamerami, które służą do obserwowania czytających. Chodzi o to, by zapobiec zniszczeniu materiałów archiwalnych. Nadzór sprawuje ponadto przebywający w sali pracownik resortu. Udziela wskazówek, wyjaśnień, decyduje, które dokumenty można skopiować za odpowiednią opłatą. -- Dziennikarzy wolimy nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1250

Spis treści
Zamów abonament