Koniec pewnej ery
Przejęcia instytucjifinansowych
Koniec pewnej ery
Na świecie finansów zawsze panuje jakaś moda. We wczesnych latach 80. w Wielkiej Brytanii modne było obudowywanie banków komercyjnych inwestycyjnymi przybudówkami. Lata 90. przyniosły modę na sprzedaż inwestycyjnych części brytyjskich banków komercyjnych.
W 1986 r. szacowny Barclays Plc. kupił za 150 mln GBP (licząc na dzisiejsze funty było to 245 mln) firmy maklerskie i zbudował z nich bank inwestycyjny nazwany Barclays de Zoete Weed, czyli BZW. 11 lat później Barclays, który jest trzecim co do wielkości bankiem brytyjskim, zaczął wyprzedawać BZW po kawałku, kończąc tym samym swoją przygodę z bankowością inwestycyjną. Za 100 mln funtów w październiku br. Credit Suisse First Boston kupił brytyjską i europejską część BZW zajmującą się akcjami i doradztwem finansowym dla firm. Lada chwila pod młotek mają pójść...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta