Tani kredyt podbił ceny, ale nowych budów ubyło
Klienci rzucili się na mieszkania na kredyt z dopłatą. Dla deweloperów to dopiero pierwszy impuls do uruchomienia nowych budów. Czekają na kolejne: spadek inflacji i ograniczenie biurokracji.
Mieszkania drożeją. Średnie ceny ofertowe nowych lokali w Warszawie w rok (czerwiec 2022 r./czerwiec 2023 r.) wzrosły o 11 proc., do 14,9 tys. zł/mkw. W Krakowie – o 18 proc., powyżej 13,7 tys. zł, we Wrocławiu – o 10 proc., do 12,2 tys., w Gdańsku i Łodzi – po 13 proc., powyżej 12,6 i 9,9 tys. zł – podaje RynekPierwotny.pl. Miesięczny wzrost (maj/czerwiec br.) jest oczywiście mniejszy, nawet poniżej 1 proc.
Nowe cenniki
Sprzedaż mieszkań rośnie. Jak podaje JLL, w II kwartale w sześciu największych miastach deweloperzy sprzedali ponad 15,4 tys. lokali, 57 proc. więcej niż rok wcześniej i o 35 proc. więcej niż w I kwartale ub.r. W całym I półroczu firmy upłynniły 26,8 tys. lokali, o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej.
Na wzrost popytu wpłynęła już sama zapowiedź programu tanich kredytów, który obwiązuje od 3 lipca. Klienci rezerwowali lokale kwalifikujące się do dopłat. Spieszą się też ci, którzy na dopłaty się nie załapią. Jak mówi Ewa Palus z RedNet Property Group, obawiają się podwyżek.
Część deweloperów już uległa pokusie, by skok popytu przełożyć na ceny. Jak mówią eksperci RedNetu, na jednym z osiedli w ciągu tygodnia podnoszono je dwa razy.
O wzroście...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta