O czym firmy wiedzieć powinny
ANALIZA
Nowy system odpraw celnych od 1 stycznia 1998 r.
O czym firmy wiedzieć powinny
MIECZYSłAW NOGAJ
Nowy system odpraw celnych wchodzący w życie 1 stycznia 1998 r. wpłynie nie tylko na sposób pracy administracji celnej, ale przede wszystkim na działalność firm na naszym rynku.
Od nowego roku następuje rozdzielenie obszarów regulacyjnych. Kodeks celny (294 artykuły i przeszło 50 przepisów wykonawczych) ogranicza się do ustalenia obciążeń celnych, procedur poboru cła oraz organizacji administracji celnej w Polsce. Odrębnie będą natomiast regulowane kwestie pozataryfowe (zakazy, kontyngenty, licencje) w ustawie o tzw. administracyjnej regulacji obrotu z zagranicą, a także sprawy stosowania środków korygujących w razie udowodnienia nieuczciwej konkurencji na polskim rynku ze strony importowanych towarów (dumping, naruszenie równowagi na rynku krajowym, stosowanie niedozwolonych subsydiów eksportowych i w sektorze tekstylnym) .
O ile dotychczasowe przepisy celne odnoszące się do całości spraw wymiany towarowej z zagranicą są zawarte na prawie 100 stronach, o tyle nowe, dotyczące tylko spraw celnych, będą liczyły ich ponad 1000 (nie licząc regulacji odnoszących się do taryfy celnej, zakazów, kontyngentów, zawieszeń i plafonów taryfowych) . Najprawdopodobniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta