Cena za czyste powietrze
KLIMAT
Porozumienie na Szczycie w Kioto
Cena za czyste powietrze
Na trwającym niemal bez przerwy przez 24 godziny końcowym posiedzeniu ONZ-owskiej konferencji w sprawie zmian klimatycznych dopiero w czwartek - w 11 dniu - delegacje 161 państw i organizacji międzynarodowych osiągnęły kompromisowe porozumienie w sprawie emisji gazów cieplarnianych.
Kraje OECD stwierdzają, że redukcja szkodliwych gazów będzie kosztować kraje rozwinięte miliardy dolarów i utratę milionów miejsc pracy rocznie.
Na konferencji uzgodniono redukcję 6 gazów w latach 2008-2012, biorąc za punkt odniesienia rok 1990
Kraje uprzemysłowione ograniczą emisję średnio o 5, 2 proc. , kraje Unii Europejskiej - o 8 proc. rocznie, Stany Zjednoczone - 7 proc. , Japonia - 6 proc.
Niektóre państwa natomiast będą mogły sobie pozwolić na zwiększenie emisji sześciu wymienionych w dokumentach z Kioto szkodliwych gazów - przede wszystkim dwutlenku węgla i metanu. Dotyczy to Norwegii, Australii i Islandii ( odpowiednio o jeden, osiem i 10 procent) oraz Portugalii i Grecji.
Minister ochrony środowiska Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że jej kraj jest w stanie zmniejszyć emisję o 25 proc. do 2005 r. Przyjęty w Kioto - po 11 dniach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta