Łany: studium przypadku
POWODE
Sprawa, która w mediach stała się symbolem impotencji struktur państwowych
Łany: studium przypadku
SłAWOMIR NAJNIGIER
O najważniejszej akcji prewencyjnej, która mogłaby złagodzić uderzenia wody na Wrocław, media informowały od początku, nadając sprawie posmak sensacji. Rozumowanie hydrotechników było proste: po osiągnięciu w Triestnie poziomu Odry około 6, 40 metra, odpowiadającego mniej więcej poziomowi największej powodzi z 1903 roku, w północnym wale należało wykonać kontrolowany co do wielkości przelew w kierunku doliny Widawy, gdzie planowano wybudowanie zbiornika wodnego. Przelew miał osłabić napór wody na pola wodonośne, chroniąc oba zakłady produkcji wody i centrum miasta. Decyzja była korzystna także dla miast położonych poniżej Wrocławia.
Ta najtajniejsza operacja była tajemnicą poliszynela. Jak każda nie wtajemniczona osoba, najwięcej szczegółów poznawałem z lokalnej telewizji TeDe. Dyskusje były prowadzone publicznie, w obecności mediów. Rozterki wicewojewody znane były powszechnie.
Jeszkowice I
W czwartek, 10 lipca, o godz. 11. 00 Wojewódzki Komitet Przeciwpowodziowy (WKP) powołał zespół specjalistów, przygotowujący wykonanie przelewu w wale Odry na wysokości miejscowości Jeszkowice, Janowice, Gajków. O godzinie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta