Ograniczenie praw opozycji jest niebezpieczne
POLITYKA
W systemie demokratycznym wyeliminowanie konkurentów jest niemożliwe
Ograniczenie praw opozycji jest niebezpieczne
JANUSZ A. MAJCHEREK
Demokracja to nie tylko procedury wyłaniania i sprawowania władzy, ale także reguły funkcjonowania opozycji i postępowania z nią. W Polsce te pierwsze stosowane są corazsprawniej i nabierają już rutyny, choć nie bez pewnych zgrzytów. Te drugie wciąż nie są natomiast wypracowane i respektowane, miejsce opozycji wciąż nie jest jasno wyznaczone, ramy jej działalności określone, a jej traktowanie skodyfikowane politycznym obyczajem.
Wzory działań politycznych wypracowane przez opozycję demokratyczną przed 1989 r. nie nadawały się, paradoksalnie, do zastosowania w demokratycznym systemie, ponieważ odnosiły się do niedemokratycznego reżimu, a więc były pozasystemowe i przeciwsystemowe, nakierowane nie na rywalizację, lecz na konfrontację, w regułach której mieściła się również wytyczna "im gorzej, tym lepiej", zatem dążenie do destrukcji całego systemu władzy, a nie tylko odsunięcia od niej tych, którzy ją sprawowali. Była to przecież władza niedemokratyczna. Między 1989 a 1993 rokiem najsilniejsza i najaktywniejsza opozycja działała z kolei wewnątrz ówczesnego obozu "solidarnościowej" władzy i to ona go ostatecznie rozbiła i pogrążyła, obalając rząd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta