Zachodnia proteza wschodniej nauki
REKONWERSJA
Zagraniczna pomoc finansowa dlarosyjskich badań
Zachodnia proteza wschodniej nauki
KRZYSZTOF KOWALSKI
W 1994 roku w Moskwie powołano do życia CIST -- Centre International de la Science et de la Technologie. Nazwa nie brzmi z rosyjska, ponieważ tę placówkę utworzyły Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Japonia. Instytutem kieruje francuski fizyk Alain Gerard, od blisko dwudziestu lat parający się technologiami nuklearnymi. CIST, generalnie, zajmuje się pilotowaniem najważniejszych programów i projektów w ramach tzw. rekonwersji, czyli przestawiania laboratoriów naukowych i fabryk, dotychczas pracujących na potrzeby sektora militarnego -- na działalność służącą celom cywilnym.
Potencjał
Mówiąc wprost, Zachód utworzył ten instytut, aby zapobiegać wyciekaniu i wyprzedawaniu "głów", wiedzy eks-radzieckich, a teraz rosyjskich uczonych do krajów niestabilnych, a także tam, gdzie ich wiedza mogłaby zostać wykorzystana przez terroryzm. Problem jest o tyle istotny, że naukowcy rosyjscy stanowią ogromny potencjał, ale są to ludzie źle opłacani, szukający zatrudnienia często gdziekolwiek, byle tylko zdobyć środki na w miarę godziwe życie.
Na przykład, szacuje się, że obecnie w Rosji około 2000 naukowców dysponuje wyjątkowo cenną wiedzą z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta