Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zachodnia proteza wschodniej nauki

12 grudnia 1997 | Nauka i Technika | KK

REKONWERSJA

Zagraniczna pomoc finansowa dlarosyjskich badań

Zachodnia proteza wschodniej nauki

KRZYSZTOF KOWALSKI

W 1994 roku w Moskwie powołano do życia CIST -- Centre International de la Science et de la Technologie. Nazwa nie brzmi z rosyjska, ponieważ tę placówkę utworzyły Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Japonia. Instytutem kieruje francuski fizyk Alain Gerard, od blisko dwudziestu lat parający się technologiami nuklearnymi. CIST, generalnie, zajmuje się pilotowaniem najważniejszych programów i projektów w ramach tzw. rekonwersji, czyli przestawiania laboratoriów naukowych i fabryk, dotychczas pracujących na potrzeby sektora militarnego -- na działalność służącą celom cywilnym.

Potencjał

Mówiąc wprost, Zachód utworzył ten instytut, aby zapobiegać wyciekaniu i wyprzedawaniu "głów", wiedzy eks-radzieckich, a teraz rosyjskich uczonych do krajów niestabilnych, a także tam, gdzie ich wiedza mogłaby zostać wykorzystana przez terroryzm. Problem jest o tyle istotny, że naukowcy rosyjscy stanowią ogromny potencjał, ale są to ludzie źle opłacani, szukający zatrudnienia często gdziekolwiek, byle tylko zdobyć środki na w miarę godziwe życie.

Na przykład, szacuje się, że obecnie w Rosji około 2000 naukowców dysponuje wyjątkowo cenną wiedzą z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1254

Spis treści
Zamów abonament