Przyszłość sprawozdawczości ESG: dyrektywa CSRD
Zrównoważony rozwój w przedsiębiorstwach | Co dokładnie będzie nowego i co to będzie oznaczać w praktyce?
Dyrektywa CSRD zmieni zupełnie obraz przedsiębiorstw. Wymusi ona raportowanie danych, które precyzyjnie pokażą, jak działalność firmy wpływa na klimat, społeczeństwo, a także jak w jej ramach działa ład korporacyjny. Co ważne, dzięki odpowiednim standardom raportowania dane te będą porównywalne.
W stuleciu informacji i technologii sprawozdawczość spółek podlega ciągłym przeobrażeniom. Dzisiejsze ramy sprawozdawczości okazują się niedoskonałe. Nie pozwalają na porównywanie informacji dotyczących spółek i tym samym utrudniają procesy decyzyjne. Jest to jeden z kluczowych powodów przyjęcia przez Unię Europejską dyrektywy CSRD (z j. ang. Corporate Sustainability Reporting Directive), która rozwija sprawozdawczość przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Jej podstawowym celem jest zapewnienie publicznie dostępnej informacji na temat wpływu przedsiębiorstw na ludzi i środowisko oraz na temat ryzyk, jakie kwestie zrównoważonego rozwoju stwarzają dla przedsiębiorstw. Dzięki dyrektywie odbiorcy sprawozdawczości przedsiębiorstw w całej Unii Europejskiej (UE), np. instytucje finansowe czy interesariusze firm, zyskają dostęp do istotnych, wiarygodnych i porównywalnych danych. Tym samym dyrektywa umożliwia wdrożenie koncepcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta