PPK: wpłaty należne także po śmierci uczestnika
Gdy uczestnik pracowniczego planu kapitałowego umrze po wypłacie wynagrodzenia, od którego zostały obliczone i pobrane wpłaty do PPK, należy przekazać te wpłaty do instytucji finansowej.
Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę są obliczane, a wpłaty do PPK finansowane przez uczestnika PPK są obliczane i pobierane od tego uczestnika w terminie wypłaty wynagrodzenia. Stanowią one określony procent wynagrodzenia uczestnika PPK. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 46 ze zm.) „wynagrodzeniem” jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy (tzw. 30-krotność), oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Dla ustalenia, czy od wartości danego świadczenia należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK, konieczne jest zatem rozstrzygnięcie, czy jest ono „wynagrodzeniem”. Poniżej odpowiadamy na pytania pracodawców dotyczące obliczania, pobierania i dokonywania wpłat do PPK w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta