Niebieska Karta Unii Europejskiej wciąż na starych zasadach
Polska nadal nie implementowała nowej dyrektywy dotyczącej zezwoleń pobytowych dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. Obowiązujące stare przepisy są mniej korzystne dla cudzoziemców i dają mniejszą elastyczność przy zmianie pracy.
18 listopada 2023 r. minął termin na implementację przepisów nowej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2021/1883 z 20 października 2021 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Reguluje ona udzielanie tzw. Niebieskiej Karty UE.
Dyrektywa weszła w życie 17 listopada 2021 r., a państwa członkowskie zostały zobowiązane do jej wdrożenia w przepisach krajowych w ciągu dwóch lat. Jej głównym celem było zwiększenie atrakcyjności zezwoleń na pobyt i przyciągnięcie utalentowanych pracowników z wysokimi kwalifikacji z państw trzecich.
Brak nowych przepisów w Polsce może wpłynąć na to, że pracownicy wybiorą inne kraje unijne, które zdążyły dostosować swoje przepisy do nowych wymagań. Tracą na tym polscy przedsiębiorcy, którzy nie mogą szybko zatrudnić wysoko wykwalifikowanych cudzoziemców i muszą dokonywać często długich oraz skomplikowanych formalności imigracyjnych.
Obecne warunki
W Polsce nadal obowiązują niedostosowane do nowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta