Viktor Orbán znów jest przeciw i nie wie dlaczego
Mimo wcześniejszych zapewnień, że Budapeszt nie będzie ostatnim, który zgodzi się na wstąpienie Szwecji do sojuszu, właśnie Węgry blokują jej członkostwo.
– Nie widzę powodu, by negocjować tę sprawę – powiedział szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billstrom o zaproszeniu do Budapesztu premiera Ulfa Kristerssona w celu „wzmocnienia wzajemnego zaufania”.
Węgry są jednak ostatnim krajem NATO, który nie ratyfikował wstąpienia Szwecji i odpowiedziały na tę sytuację mailem do szwedzkiego rządu. – Musimy najpierw przemyśleć, co sygnalizuje ten list – dodał Billstrom.
Nikt nie wie, czego chce premier Viktor Orbán od Szwedów w zamian za ratyfikację – możliwe, że obecnie nawet on sam tego nie wie.
Szwecja wraz z Finlandią zgłosiły akces do sojuszu tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Czuły i czują się zagrożone przez Kreml, czego ten początkowo nie ukrywał. Różni rosyjscy politycy snuli publicznie scenariusze ataków na Finlandię czy desantu na szwedzką wyspę Gotlandię.
Z punktu widzenia NATO porzucenie przez oba państwa tradycyjnej neutralności było niespodziewanym darem. Z wojskowego punktu widzenia ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta