Przedsiębiorcy już muszą rozpocząć prace nad raportowaniem ESG
Dyrektywa CSRD | Obowiązki dotyczące zrównoważonego rozwoju
Zrównanie istotności raportowania finansowego i raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju jest ogromną zmianą, szczególnie dla podmiotów, które jeszcze nie raportowały kwestii ESG, a będą to robić w wyniku implementacji dyrektywy CSRD do polskiego porządku prawnego.
Wiele podmiotów raportowanie ESG wciąż kojarzy z informowaniem interesariuszy na temat tego, w jaki sposób wydają część swojego zysku lub jakimi działaniami mogą się pochwalić, a nie z ujawnieniami na temat sposobu wypracowywania tego zysku. Brak wiedzy, brak zmian w kulturze organizacji i ładzie organizacyjnym w zakresie zrównoważonego rozwoju mogą powodować duże problemy w samym procesie raportowania. W skrajnych przypadkach mogą generować ryzyka utraty klientów, utraty konkurencyjności, ograniczonego dostępu do finansowania na preferencyjnych warunkach czy nałożenia kar.
Jednocześnie proces przygotowywania się do raportowania to duża szansa do identyfikacji szans, takich jak chociażby: usprawnienia w procesach, ograniczenie kosztów działalności, podniesienie satysfakcji i lepsze komunikowanie się z interesariuszami, wzrost liczby klientów.
Co firmy raportują dziś…
Po raz ostatni za 2023 r. jednostki zobowiązane będą musiały zaraportować na podstawie dowolnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta