Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieci komunistycznego reżimu

13 kwietnia 2024 | Plus Minus | Marilyn Brookwood
autor zdjęcia: Adobe Stock
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Niemal natychmiast po śmierci Nicolae Ceausescu do kraju zjechali dziennikarze z całego świata. Ujawnili skandaliczne warunki w państwowych instytucjach dla „normalnych” dzieci i znacznie gorsze w przytułkach dla niepełnosprawnych, tak zwanych nieuleczalnych.

Po trwającym godzinę procesie, w mroźne popołudnie 25 grudnia 1989 roku, dokładnie o godzinie 16, rumuńscy żołnierze rozstrzelali Nicolae Ceausescu, megalomańskiego komunistycznego przywódcę kraju, oraz jego żonę Elenę. Ceausescu rządził przez 24 lata; w chwili jego śmierci ponad 170 tysięcy rumuńskich sierot żyło w instytucjach państwowych, gdzie dochodziło do rozmaitych nadużyć.

Nicolae Ceausescu, przeświadczony, że kapitał ludzki w postaci ogromnej siły roboczej przyniesie dobrobyt i międzynarodowy autorytet jednemu z najbiedniejszych krajów Europy, wdrożył radykalny plan zwiększenia wskaźnika urodzeń w Rumunii: zdelegalizował antykoncepcję i aborcję oraz obniżył ustawowy wiek uprawniający do zawierania małżeństw do 15 lat. Dziewczęta i kobiety, które zaszły w ciążę, były monitorowane, co miało zagwarantować, że nie dokonają aborcji, jednak za rządów Ceausescu ponad 10 tysięcy kobiet zmarło w wyniku nielegalnych zabiegów. Ponadto Ceausescu nakazał rodzinom posiadającym mniej niż pięcioro dzieci płacić „podatek od celibatu”. Kiedy dotknięci ubóstwem Rumuni nie byli w stanie utrzymać nakazanych im przez politykę dzieci, oddawali je do przepełnionych, pozbawionych personelu i niedofinansowanych placówek państwowych.

Historia najwyraźniej się powtórzyła

Iowa z czasów kryzysu lat 30. dzieliły od komunistycznej Rumunii trzy dekady i odległość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12848

Wydanie: 12848

Zamów abonament