Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mapa zakazanego internetu

13 kwietnia 2024 | Plus Minus | Hubert Kozieł
rys. Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita
rys. Mirosław Owczarek

Pewne miejsca globalnej sieci uznawane są za mroczne zakątki. Ale można je też uznać za lustra, w których przegląda się współczesność, albo przestrzeń pozwalającą na samorealizację i opór przeciwko globalnemu establishmentowi.

Co to za paskudztwa ogląda w internecie moje dziecko?” – takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców. „Co to za niebezpieczne, wywrotowe treści oglądają w internecie nasi wyborcy/klienci?” – martwią się przedstawiciele wielu rządów oraz instytucji ponadnarodowych. Mimo podejmowanych na całym świecie prób cenzury – czy to politycznej, czy to obyczajowej – internet pozostaje olbrzymią przestrzenią wolności. Pozwala nam on przebierać między najróżniejszymi źródłami informacji oraz rozrywki. Niemal nieograniczona wolność sprawia jednak, że internet jest też środowiskiem, w którym w nieskrępowany sposób rozwijają się produkty ludzkiej głupoty i podłości.

Często zdarza się również, że jest on po prostu środowiskiem działania przestępców. Ataki hakerskie, phishing (czyli oszustwa polegające na wyłudzaniu poufnych informacji), treści zniesławiające, pornografia dziecięca i zoofilska, propaganda terrorystów oraz dezinformacja rozsiewana przez wrogie państwa – to w internecie mroczna codzienność, przed którą należy się zabezpieczać. Spowszedniałym aspektem naszej obecności online są też jałowe dyskusje z różnymi „internetowymi idiotami” oraz trollami opłacanymi przez partie polityczne i tajne służby. Tymczasem obok tych jednoznacznie negatywnych zjawisk dają o sobie znać internetowe fenomeny z „szarej strefy”, czyli przykłady aktywności,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12848

Wydanie: 12848

Zamów abonament