Choroby wieku dziecięcego w ESG
Rynek I Zapotrzebowanie na usługi
W internecie można znaleźć grafikę, która w żartobliwy sposób przedstawia, jak szybko zwiększa się liczba ekspertek i ekspertów od ESG. Gepard, samolot, prędkość światła i dopiero ludzie od ESG. Mamy wiele eksperckich tytułów, ale za mało wiedzy i doświadczenia. Dużo potrzeb, ale też sporo nieporozumień. ESG w Polsce przeżywa fazę burzliwego rozwoju.
ESG wkracza tam, gdzie jego miejsce – do firm. Wcześniej te trzy litery były domeną konsultantów i konsultantek, uczelni organizujących studia podyplomowe i mediów. Dzisiaj zainteresowanie niefinansowymi aspektami prowadzenia biznesu (środowiskowymi – E/environmental, społecznymi – S/social, i związanymi z ładem korporacyjnym – G/governance) coraz częściej staje się tematem rozmów w przedsiębiorstwach.
Od nieświadomości do uświadomionej niekompetencji
Powody takiej sytuacji są trzy – istotnie zresztą się ze sobą łączą. Po pierwsze, dyrektywa CSRD, która zobowiązuje do raportowania niefinansowego ok. 3,5 tys. spółek w Polsce (w całej Unii Europejskiej jest to 50 tys. podmiotów). Sprawozdawczość ESG przestaje być dobrowolna, z czego zdają sobie sprawę kolejne firmy. Po drugie, łańcuchy wartości, które czasami działają nawet szybciej niż regulacja. Jak donosi Krajowa Izba Gospodarcza, pośrednio ESG dotknąć może w Polsce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta