Jak UE przyciągnie zielone pieniądze
Najnowszy raport Strategic Perspectives podkreśla szereg korzyści dla klimatu oraz gospodarki, płynących z połączenia unijnego celu redukcji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 roku z dobrze przemyślaną strategią przemysłową.
Niewiele przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – i niemal równocześnie z wizytą szefa Rady Europejskiej w Warszawie – think tank Strategic Perspectives opublikował raport, w którym opisuje wyzwania, przed jakimi stoi obecnie Unia Europejska.
Wśród nich wymieniono transformację „dwóch prędkości”. Autorzy analizy ostrzegają, że rozdzielenie środków, aby wesprzeć przejście na emisyjność zero netto, może grozić pogłębieniem dysproporcji gospodarczych wewnątrz Unii. Zauważono też, że rządy muszą sobie uświadomić, że tanie paliwa kopalne należą do przeszłości, a poleganie na tych wysokoemisyjnych źródłach energii może narazić Europejczyków na wzrost kosztów utrzymania.
Strategia przemysłowa
Autorzy raportu wspomnieli również o zależności Europy od Chin oraz Stanów Zjednoczonych w zakresie technologii zeroemisyjnych. Oba te kraje intensywnie walczą o silną pozycję w tym zakresie, tymczasem Europa wciąż nie jest tu wystarczająco konkurencyjna.
Choć Unia Europejska w dążenie do neutralności klimatycznej inwestuje mniej więcej tyle samo, co Stany Zjednoczone, to wsparcie finansowe jest w niej znacznie gorzej zorganizowane i zbyt skomplikowane – zarówno dla gospodarstw domowych, jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta