Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwalczyć Hitlera w sobie

22 czerwca 2024 | Plus Minus | Jacek Cieślak
Hansa Castorpa gra Matas Sigliukas. Kadr z filmu wideo do „Czarodziejskiej góry
autor zdjęcia: materiały prasowe
źródło: Rzeczpospolita
Hansa Castorpa gra Matas Sigliukas. Kadr z filmu wideo do „Czarodziejskiej góry"
autor zdjęcia: laura vanseviciene/Jaunimo Teatras Vilnius/Salzburg Festival
źródło: Rzeczpospolita

Tomasz Mann dokonał w „Czarodziejskiej górze" niezwykłej pracy. Strategia łatwego potępienia, bez zrozumienia istoty sprawy, jest właściwie strategią nieustannego odnawiania się demona, który w nas tkwi. Rozmowa z Krystianem Lupą, reżyserem teatralnym

Jak przyjął pan przyznaną niedawno nagrodę francuskiej krytyki dla najlepszego zagranicznego spektaklu w sezonie 2023/2024 za przedstawienie „Les Émigrants”, o który wcześniej wybuchł konflikt w Genewie? Zespół techniczny oskarżał pana o brak szacunku i przemocowe zachowanie, a poparł pana zespół aktorski, z którym dokończył pan przedstawienie w paryskim Odeonie, Teatrze Europy.

Ta nagroda mnie zaskoczyła, bo przyszła w momencie, kiedy myślami byłem już gdzie indziej. Ale w tym genewskim kontekście odczułem, oczywiście, satysfakcję z nagrody, być może po raz pierwszy w sposób bardzo głęboki. Bo… myślę, że po wydarzeniach w Genewie najbardziej poranieni byli aktorzy – tym czymś, co nas wtedy zaskoczyło i czego do tej pory do końca nie rozumiem, choć podjąłem bezskuteczną próbę wślizgnięcia się w dyskurs i całą narrację, która się rozpętała. W to, w jaki sposób sytuacja została potraktowana, omawiana i zdefiniowana przez innych ludzi, zapewne również wrażliwych, dążących do tego, do czego i my w Genewie dążyliśmy, walcząc ze złem, okrucieństwem i przemocą, jaką sobie wzajemnie zadajemy w naszych upartych dążeniach…

Kiedy rozmawialiśmy w grudniu przed premierą „Balkonów – pieśni miłosnych”,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12905

Wydanie: 12905

Zamów abonament