Kobiety piszą ukraińską tożsamość
Wojna to nie jest jedynie tragedia zbiorowa, to także osobista tragedia każdego, kto z nią obcował. W wymiarze kobiecym tyczy się to szczególnie konieczności ucieczki przed zagrożeniem egzystencjalnym.
Często mówimy – co kraj, to obyczaj. Możemy pójść dalej i powiedzieć – co kraj, to inna kultura. Współczesna kultura Ukrainy jest mocno sfeminizowana. Głos kobiet jest w niej mocny nie od dziś, a symbolizuje to fakt, że wśród trojga najważniejszych twórców nowoczesnej tożsamości ukraińskiej znajduje się Łesia Ukrainka, pisarka oraz poetka żyjąca na przełomie XIX i XX w., nadal stanowiąca wzór ukraińskiej pisarki.
Za każdym z dzieł literackich stoi człowiek. Jest nim albo autor danego utworu, albo osoba, która nas z nim zapoznaje. To dzięki tym osobom zakładamy metaforyczne okulary, przez które następnie patrzymy na rzeczywistość i ją interpretujemy. Ukraińskie lektury zawdzięczam mojej koleżance z uniwersytetu Anastasii Sytnikovej. W 2015 r. poleciła mi dzieła z sąsiedniego kraju, dziś związana jest z niezależnym i oddolnie zorganizowanym portalem oraz społecznością withUkraine, które dostarczają wiedzy o Ukrainie i organizują pomoc charytatywną.
Pytam ją, jakie dla niej znaczenie ma ukraińska literatura kobieca i czego ją ona nauczyła. Odpowiada mi, że dała jej dynamiczną edukację, wzmocniła wyniesiony z domu wzorzec kobiety silnej, świadomej, wykształconej, która się nie boi, w długim trwaniu zaś pozwoliła jej zrozumieć zbiorową traumę ukraińskich kobiet,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta