Zakup robota przemysłowego daje prawo do ulgi
W ramach ulgi na robotyzację podatnik może odliczyć od dochodu 50 proc. odpisów amortyzacyjnych od fabrycznie nowego robota przemysłowego.
Wsparcie podatkowe w postaci ulgi na robotyzację obejmuje firmy, które wykorzystują roboty przemysłowe i urządzenia funkcjonalnie związane z robotami w celu usprawnienia produkcji. Aby można było skorzystać z ulgi, roboty przemysłowe, maszyny i urządzenia muszą być fabrycznie nowe.
Dodatkowe odliczenie
Podatnicy uzyskujący przychody z działalności gospodarczej innej niż zyski kapitałowe mogą odliczyć od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, jednak odliczenie to nie może przekroczyć dochodów uzyskanych z tej działalności w danym roku podatkowym. Kwotę ulgi należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym CIT-8 oraz w załączniku do tego zeznania CIT-8/O. Ulgi tej nie dolicza się do kosztów uzyskania przychodów, zatem wydatki na robotyzację nie powiększają kosztów uzyskania przychodów. Jeśli w danym roku podatnik wykaże stratę podatkową albo uzyska dochód niższy niż kwota przysługującego odliczenia, to ulga nie przepada, tylko przechodzi na kolejne lata. Można ją wówczas wykazać w zeznaniach podatkowych za kolejnych sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał z odliczenia.
Nie każdy robot jest objęty ulgą
Przepisy podatkowe wskazują, że uldze podlega jedynie robot przemysłowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta