Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyrektywa Women on Boards to także szansa dla biznesu

22 lipca 2024 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
Regulacje zawarte w Women on Boards nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem. O potrzebie większej różnorodności we władzach, która wynika też z pragmatyzmu, rozmawiamy przecież od lat – zwracali uwagę uczestnicy debaty „Rzeczposplitej”
źródło: Rzeczpospolita
Regulacje zawarte w Women on Boards nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem. O potrzebie większej różnorodności we władzach, która wynika też z pragmatyzmu, rozmawiamy przecież od lat – zwracali uwagę uczestnicy debaty „Rzeczposplitej”

Już za niespełna dwa lata duże spółki notowane na warszawskiej giełdzie powinny spełniać wymagania unijnej dyrektywy, która ma zwiększyć różnorodność płci we władzach firm. Z korzyścią dla przedsiębiorstw i całej gospodarki.

Zgodnie z dyrektywą Women on Boards z początkiem lipca 2026 roku każda duża spółka giełdowa będzie musiała wykazać się co najmniej 33-proc. udziałem niedostatecznie reprezentowanej płci w swych władzach, czyli w zarządzie i radzie nadzorczej, albo zwiększyć do 40 proc. jej udział w nadzorze. Na razie nie wiadomo, jakie rozwiązanie legislacyjne zostanie przyjęte przy wdrażaniu dyrektywy w Polsce, ale jest pewne, że chodzi o szersze otwarcie drzwi do władz spółek dla kobiet, bo to one w krajach Unii, w tym w Polsce, są niedostatecznie reprezentowaną płcią na szczytach firmowej hierarchii.

O przyczynach tej sytuacji, o korzyściach z jej zmiany, a także o związanych z tym wyzwaniach dyskutowali uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej” pt. „To biznes (dla) nas wszystkich. Jak dobrze wdrożyć dyrektywę Women on Boards w Polsce”.

– Wszystkie zróżnicowane grupy, zarówno te zarządzające, jak też pracujące razem, wnoszą różne perspektywy, co pozwala im osiągać lepsze wyniki – mówiła Iwona Kozera, założycielka Fundacji Liderek Biznesu i partner EY. Zwracała też uwagę na głębsze znaczenie unijnej dyrektywy; bardziej wyrównany udział kobiet i mężczyzn we władzach firm to szansa na partnerstwo w biznesie, lepsze funkcjonowanie firm i całej gospodarki i także na lepsze wykorzystanie talentów, o które dzisiaj toczy się na świecie wojna.

Potrzebna masa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12930

Wydanie: 12930

Spis treści
Zamów abonament