Fałszywe oferty pracy żerują na rozwoju sztucznej inteligencji
Osłabienie koniunktury na rynku pracy i nowe możliwości, jakie daje AI, sprzyjają internetowym oszustom.
Zarabiaj 10 tysięcy miesięcznie, pracując po kilka godzin dziennie! Pracujesz, kiedy chcesz, gdzie chcesz za 19,5 tys. zł – tego typu ogłoszenia coraz częściej można znaleźć w mediach społecznościowych, a niekiedy nawet na portalach rekrutacyjnych. Różnią się wysokością oferowanych stawek, nazwą stanowiska i opisem zadań. Łączy je jedno – są fałszywe i mają na celu wyłudzenie danych albo pieniędzy „kandydata” (a najczęściej jednego i drugiego).
Jak podkreślają przedstawiciele branży HR, oszustwa rekrutacyjne nie są nowym zjawiskiem. Agencje zatrudnienia już od lat, szczególnie przed sezonem wakacyjnym, ostrzegają przed fałszywymi ofertami i pośrednikami pracy, którzy wyłudzają pieniądze od kandydatów na saksy.
Menedżer na celowniku
Według Agnieszki Kolendy, dyrektor wykonawczej w Hays Poland, w ostatnich latach na celowniku oszustów byli głównie obcokrajowcy, którzy nie zawsze mają rozeznanie w praktykach stosowanych na polskim rynku pracy. – Nie każda osoba ma świadomość, że udział w procesach rekrutacyjnych zawsze jest bezpłatny dla kandydatów, co stanowi dodatkowe pole do nadużyć. Podszywając się pod międzynarodową agencję i przedstawiając atrakcyjną ofertę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta