Mody w zarządzaniu
O różnicach w stylu zarządzania przez polskich i amerykańskich managerów, globalizacji, pokoleniu Z i sztucznej inteligencji – rozmawiamy z Moniką Gozdawą-Nocoń, US Trade Lane Manager w DSV – Global Transport and Logistics.
Polska manager w Ameryce czy amerykańska manager w Polsce?
Myślę, że przede wszystkim managerka z doświadczeniem, które umożliwia dobór takich narzędzi z zakresu zarządzania, aby jak najlepiej dostosować się do bieżących potrzeb – z perspektywy osobistej, organizacji i mojego zespołu.
Zajmuje się pani globalizacją. Czy w dzisiejszych czasach wciąż widać różnice między managerem z USA i z Polski?
Powiem więcej, te różnice są wszędzie, choć i globalizacja, i popkultura przekonują nas, że jest inaczej. Nawet nie chodzi przy tym o to, że te różnice istnieją, ale o to, że obydwie strony mylnie zakładają, że doskonale te różnice zidentyfikowały i potrafią nimi zarządzać. W końcu wszyscy oglądamy te same seriale, korzystamy z tych samych technologii, prawda?
Niestety, w prawdziwym świecie sprawa jest o wiele bardziej złożona niż to, czy mamy w naszych szkołach instytucję „prom king i prom queen”, czy nie.
Myślę, że fundamentalną różnicą, od której rozpoczynają się wyzwania, jest kwestia poziomu poczucia odpowiedzialności managera za sukces biznesowy. W USA mamy bardzo silnych liderów, na każdym poziomie. To osoby, które niejako „wodzowsko” wytyczają kierunek pracy swoich zespołów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta