Zasiłek chorobowy – okres wyczekiwania i prawo do świadczenia
Prawo do zasiłku chorobowego zależy od tego, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe czy dobrowolne i jak długo ono trwa. Ważne jest też, w jakim okresie wystąpiła niezdolność do pracy.
Problematyka związana z zasiłkiem chorobowym (z ubezpieczenia chorobowego) najczęściej jest przedmiotem sporów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a w konsekwencji źródłem orzecznictwa sądowego. Zapewne jest to związane z masowością spraw z tego zakresu przedmiotowego. Sprawy te mogą być zaś rozpatrywane zarówno z perspektywy osoby wykonującej określone zadania (w ramach stosunku pracowniczego czy cywilnoprawnego), jak i z perspektywy prowadzącego działalność gospodarczą. Przedstawiamy wybrane aspekty faktyczne dotyczące tego zasiłku. Punkt wyjścia w ocenie prawnej stanowią regulacje prawne ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 2780; dalej: ustawa zasiłkowa).
∑ Do 30 września 2024 r. nasz pracownik był zatrudniony przez rok w innej spółce. U nas pracuje od 3 października. Już 8 października otrzymał zwolnienie lekarskie na pięć dni. Czy przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe?
Tak, jeśli nie pobrał go w poprzedniej spółce. Jeśli je wykorzystał, ma prawo do zasiłku chorobowego.
Istnieje podstawa do wypłaty świadczenia za czas zwolnienia lekarskiego. Uzasadnia to treść art. 4 ust. 1–2 ustawy zasiłkowej. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
∑ po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta