Obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji związanej z PPK
Obowiązki związane z PPK wdrożonym w konkretnej firmie czy instytucji, w większości spoczywają na podmiotach zatrudniających (m.in. pracodawcach czy zleceniodawcach).
Wśród nich są m.in. te związane z „zapisaniem” pracowników do PPK i obliczaniem wpłat do PPK. W związku z wykonywaniem tych obowiązków pracodawcy otrzymują, gromadzą i przechowują różnego rodzaju dokumenty, w tym składane im przez pracowników wnioski i deklaracje, jeśli spełniają one wymagania określone w ustawie o PPK. Poniżej odpowiadamy na związane z tym pytania.
∑ Przez jaki okres zleceniodawca powinien przechowywać dokumentację dotyczącą zleceniobiorcy-uczestnika PPK, który nie jest już u niego zatrudniony, zawierającą dane osobowe zleceniobiorcy, w tym dokumentację dotyczącą wpłat do PPK?
Określając czas przechowywania danych uczestnika PPK, podmiot zatrudniający powinien wziąć pod uwagę m.in. okres trwania umowy, okres ewentualnego dochodzenia roszczeń związanych z umową oraz obowiązki wynikające z przepisów prawa. Podstawą do określenia czasu przetwarzania danych osobowych na podstawie umowy cywilnoprawnej jest ocena ich niezbędności do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta