Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kultura samodzielności

26 stycznia 1998 | Ekonomia | MR

Warto być słabszym

Kultura samodzielności

Coś musimy robić nie tak. W Ameryce widzimy nieustannie, jak pomywacze stają się milionerami, a faceci majsterkujący w garażu miliarderami, podczas gdy u nas wprawdzie wielu bierze się też do zmywania talerzy, ale już przy tym pozostaje. Wielu zaczęło także od majsterkowania w garażach i majsterkuje dalej, a miliardów jakoś nie widać. Coś musimy więc robić fałszywie. Ale co? -- napisał przeszło rok temu publicysta "Süddeutsche Zeitung", Christian Nürnberger.

Na ubiegłotygodniowym kongresie innowacyjnym CDU w Bonn odpowiedź na to pytanie usiłował dać kanclerz Helmut Kohl. Za głównego winowajcę uznał klimat społeczny w Niemczech, nie przygotowujący do samodzielności, uczący bierności -- i zaapelował o nową kulturę samodzielności.

Ani rodzina, ani szkoła, ani kościoły nie przygotowują dzieci i młodzieży do wzięcia na siebie odpowiedzialności za własny los, własną pozycję i status finansowy. Przeciwnie, młodzi ludzie wychowywani są w świadomości, że przysługują im roszczenia, zabezpieczenia, gwarancje, a także wolność od wszelkich przymusów, którym mogliby zostać poddani w chwili wyjścia z kręgu państwowej opieki i stanięcia na własnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1292

Spis treści

Wyprawa na Nanga Parbat

Papież na Kubie

Zamów abonament