Stare mieszkania, nowe zasady spłat
KREDYTY SPOŁDZIELCZE
Po werdykcie Trybunału Konstytucyjnego
Stare mieszkania, nowe zasady spłat
Spłacanie kredytu spółdzielczego metodą normatywną dyrektor Leszek Trojnar z PKO BP uznał aktualnie za wyjątkowo korzystną inwestycję mieszkaniową. Ścisły rachunek ekonomiczny potwierdza tę tezę.
Niedawno w Warszawie miała miejsce następująca transakcja: ponad 80-metrowe mieszkanie wybudowane kilka lat temu zostało sprzedane za mniej więcej połowę rynkowej ceny. Nabywca jednakże przejął wysokie, osiemdziesięciotysięczne zadłużenie lokalu. Zadłużenie wynika zkonieczności spłacania kredytu zaciągniętego na budowę lokalu przez spółdzielnię mieszkaniową. Jest to zadłużenie spłacane właśnie metodą normatywną.
Zadłużony lokal
Dotychczasowi mieszkańcy czteropokojowego mieszkania spółdzielczego nie byli w stanie ponosić kosztów jego utrzymania wraz ze spłatą kredytu spółdzielczego. Zdecydowali się więc przeprowadzić do lokalu mniejszego. Sprzedali zajmowany lokal stosunkowo tanio, a i tak zostało im dość gotówki na zakup przyzwoitego, co najmniej 50-metrowego mieszkania. Nabywca owego dużego lokalu z wysokim zadłużeniem będzie obecnie spłacał kredyt w kwocie około 245 zł miesięcznie -- wg normatywu 3, 06 zł razy 80 m. Normatyw wynika z przeciętnego wynagrodzenia w danym województwie dzielonego przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta