Kredyty spółdzielcze
Po werdykcie Trybunału Konstytucyjnego
Stare mieszkania, nowe zasady spłat
Spłacanie kredytu spółdzielczego metodą normatywną dyrektor Leszek Trojnar z PKO BP uznał aktualnie za wyjątkowo korzystną inwestycję mieszkaniową. Ścisły rachunek ekonomiczny potwierdza tę tezę.
Niedawno w Warszawie miała miejsce następująca transakcja: ponad 80-metrowe mieszkanie wybudowane kilka lat temu zostało sprzedane za mniej więcej połowę rynkowej ceny. Nabywca jednakże przejął wysokie, osiemdziesięciotysięczne zadłużenie lokalu. Zadłużenie wynika z konieczności spłacania kredytu zaciągniętego na budowę lokalu przez spółdzielnię mieszkaniową. Jest to zadłużenie spłacane właśnie metodą normatywną.
Zadłużony lokal
Dotychczasowi mieszkańcy czteropokojowego mieszkania spółdzielczego nie byli w stanie ponosić kosztów jego utrzymania wraz ze spłatą kredytu spółdzielczego. Zdecydowali się więc przeprowadzić do lokalu mniejszego. Sprzedali zajmowany lokal stosunkowo tanio, a i tak zostało im dość gotówki na zakup przyzwoitego, co najmniej 50-metrowego mieszkania. Nabywca owego dużego lokalu z wysokim zadłużeniem będzie obecnie spłacał kredyt w kwocie około 245 zł miesięcznie - wg normatywu 3,06 zł razy 80 m. Normatyw wynika z przeciętnego wynagrodzenia w danym województwie dzielonego przez 400. Takie są bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta