Nie każdy, nie zawsze, nie wszędzie
Swoboda przepływu osób w Unii Europejskiej doznaje ograniczeń
Nie każdy, nie zawsze, nie wszędzie
RYS. MARCIN CHUDZIK
CEZARY MIK
Jedną z najważniejszych wolności rynku wewnętrznego jest swoboda przepływu obywateli wszystkich państw członkowskich w Unii Europejskiej (art. 8 A traktatu o Wspólnocie Europejskiej). Jak każda z wolności gwarantowanych we Wspólnocie, nie jest ona absolutna. Dla jej ograniczenia państwa członkowskie mogą w szczególności powoływać się na porządek publiczny, bezpieczeństwo publiczne i zdrowie publiczne (art. 48, 56 i 66 traktatu).
Reguły korzystania z derogacji sprecyzowano w dyrektywie z 25 lutego 1964 r. o koordynacji środków specjalnych stosowanych wobec cudzoziemców w dziedzinie przemieszczania się i pobytu ze względu na porządek publiczny, bezpieczeństwo publiczne i zdrowie publiczne (Dz. Urz. WE 1965, L 56).
Mann Singh Shingara, obywatel francuski, usiłował w 1991 r. dostać się na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Odmówiono mu, powołując się na względy bezpieczeństwa i porządku publicznego; chodziło o jego związki z ekstremistami sikhijskimi. Dwa lata później wpuszczono go na terytorium brytyjskie, lecz po upływie ledwie kilku dni zatrzymano i uwięziono jako cudzoziemca, który przybył tu nielegalnie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta