Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agnelli i sieć władzy we Włoszech

13 stycznia 1994 | Ekonomia | AF

Agnelli i sieć władzy we Włoszech

We włoskiej gospodarce mieszanej celem jest zawsze ustanowienie tej delikatnej równowagi władzy, która zapewnia poprawne stosunki między imperium przemysłowym Fiata a państwem. Jest to nieustanna próba sił, niekończący się ciąg wymiany czegoś za coś. Ale gdy transakcja dotycząca Teksidu wywołuje na twarzach Agnellego i Romitiego uśmiechy zadowolenia, to tego samego nie da się powiedzieć o zażartych walkach charakteryzujących "sprawę Telitu". Projektowanemu połączeniu sił w telekomunikacji przeznaczone było niepowodzenie pod koniec 1987 r. , po niezwykłym i gorszącym widowisku otwartej konfrontacji między Romitim a przemysłem państwowym.

Wszystko się zaczęło w 1979 r. , gdy STET (państwowy koncern elektroniczny) usiłował namówić Fiata do wspólnych prac badawczo-rozwojowych w sektorze telekomunikacji. W maju 1981 r. obie firmy, państwowa i prywatna, podpisały nawet list intencyjny, zmierzający do utworzenia zjednoczonej krajowej firmy produkującej urządzenia telefoniczne. Koncepcja polegała na połączeniu sił we Włoszech, a następnie na wyszukaniu zagranicznego partnera, dzięki czemu uzyskano by rozmiary wystarczające do tego, by konkurować na rynkach światowych.

W pierwszym etapie, w 1982 r. , zawarto złożoną, trójstronną umowę. Obejmowała ona fiatowską Telettrę, Intatel STET-u oraz amerykańską GTE. Umowa --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 167

Spis treści
Zamów abonament