Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa karta w historii Republiki Słowackiej

13 stycznia 1994 | Świat | AN

"Jesteśmy Węgrami, kochamy wolność i nie pozwolimy, aby uznawali nas za drugorzędnych obywateli Europy. .. "

Nowa karta w historii Republiki Słowackiej

Andrzej Niewiadowski z Bratysławy

"O podziale terytorium Republiki Słowackiej lub o krokach, które prowadziłyby do jego podziału, nie będę z nikim rozmawiał, bo nie mam o czym" -- stwierdził premier Słowacji Vladimir Mecziar w wywiadzie udzielonym słowackiej telewizji.

Zapytany o stanowisko w kwestii oświadczenia przedstawicieli 600-tysięcznej grupy etnicznej słowackich Węgrów -- którzy 8 stycznia wystąpili w Komarnie z daleko idącymi żądaniami uprawnień samorządowych, terytorialnych i administracyjnych, naruszających założenia słowackiej konstytucji -- premier Mecziar odpowiedział, że niektóre kwestie samorządowe będą rozpatrywane w ramach powstających jednostek administracyjnych, ale "żadna zasada etniczna na Słowacji obowiązywać nie będzie".

"Nowy podział kraju, który właśnie przygotowuje rząd Słowacji -- powiedział Vladimir Mecziar -- odpowiada tradycjom historycznym naszego państwa". Dodał, że dane statystyczne, które podają słowaccy Węgrzy, są nieprawdziwe: wynikałoby z nich, na przykład, że w okolicach Nitry żyje aż 33 proc. Węgrów, co jest oczywistą nieprawdą.

Partnerstwo równorzędne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 167

Spis treści
Zamów abonament