Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Widmo neoimperializmu

13 stycznia 1994 | Świat | JN

Widmo neoimperializmu

Sukces wyborczy Władimira Żyrinowskiego otwiera możliwość zdobycia przez niego władzy w wyborach prezydenckich w roku 1996 albo przed tą datą, jeśli na skutek nieprzewidzianych okoliczności Borys Jelcyn odejdzie wcześniej. Można oczekiwać, że w kampanii wyborczej, która już się zaczyna, ugrupowania obozu rządzącego będą usiłowały przelicytować przeciwnika w hasłach nacjonalistycznych. Tymczasem sama możliwość, że drugi największy w świecie arsenał broni nuklearnych może się znaleźć w rękach rosyjskiego Hitlera, jest dla Zachodu perspektywą tak przerażającą, że skłaniać będzie Stany Zjednoczone oraz ich sprzymierzeńców do ratowania Jelcyna za każdą cenę. W ten sposób Zachód może niechcący przyczynić się do odbudowania potęgi potencjalnego przeciwnika.

Zagrożeniem na dziś nie są więc zaborcze plany Żyrinowskiego, lecz imperializm i autokratyzm odradzający się w obozie Jelcyna. Media zachodnie nie zwróciły większej uwagi na wystąpienia rzecznika prasowego Jelcyna, Wiaczesława Kostikowa, który na drugi dzień po ogłoszeniu wyników wyborów dopatrzył się w programach Żyrinowskiego i Jelcyna wspólnego elementu umożliwiającego współpracę. Jest nim "patriotyzm, który sprawia, że Rosja jest wielka". Nie można także zapominać, że wojsko, które z pewnym ociąganiem się ocaliło Jelcyna przed rebelią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 167

Spis treści
Zamów abonament