Konkurencja dla giełdy?
Mniej niż 1 proc. spółek w obrocie publicznym
Konkurencja dla giełdy?
W poniedziałek prezydent podpisał nowelizację prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych. Do wejścia w życie nowej ustawy pozostało więc jeszcze jej opublikowanie w Dzienniku Ustaw oraz 30 dni vacatio legis. Ustawa otwiera drogę do nowej działalności dla biur maklerskich m. in. obrotu akcjami w publicznym obrocie pozagiełdowym. Za zgodą Komisji przedsiębiorstwa maklerskie będą teraz mogły handlować także papierami wartościowymi nie dopuszczonymi do publicznego obrotu.
Potencjalny rynek akcji istnieje, nawet bardzo duży. Wkrótce jeszcze się powiększy. Coraz więcej akcji trafiać będzie najpierw na rynek niepubliczny, a później stopniowo także do obrotu publicznego: giełdowego i pozagiełdowego.
Według danych resortu sprawiedliwości w Polsce na koniec I półrocza 1993 r. było zarejestrowanych 3389 spółek akcyjnych (danych na koniec 1993 roku jeszcze nie ma) . Na giełdzie obraca się akcjami tylko 22 spółek, ponadto do obrotu publicznego zostały dopuszczone akcje: Banku Śląskiego SA, Rafako SA, łódzkiej spółki Północ SA, Zakładów Mięsnych w Ostrołęce SA. W obrocie publicznym znajduje się więc mniej niż 1 proc. istniejących w Polsce spółek akcyjnych, akcje pozostałych są wyłącznie w obrocie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta