Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konkurencja dla giełdy?

13 stycznia 1994 | Ekonomia | AK

Mniej niż 1 proc. spółek w obrocie publicznym

Konkurencja dla giełdy?

W poniedziałek prezydent podpisał nowelizację prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych. Do wejścia w życie nowej ustawy pozostało więc jeszcze jej opublikowanie w Dzienniku Ustaw oraz 30 dni vacatio legis. Ustawa otwiera drogę do nowej działalności dla biur maklerskich m. in. obrotu akcjami w publicznym obrocie pozagiełdowym. Za zgodą Komisji przedsiębiorstwa maklerskie będą teraz mogły handlować także papierami wartościowymi nie dopuszczonymi do publicznego obrotu.

Potencjalny rynek akcji istnieje, nawet bardzo duży. Wkrótce jeszcze się powiększy. Coraz więcej akcji trafiać będzie najpierw na rynek niepubliczny, a później stopniowo także do obrotu publicznego: giełdowego i pozagiełdowego.

Według danych resortu sprawiedliwości w Polsce na koniec I półrocza 1993 r. było zarejestrowanych 3389 spółek akcyjnych (danych na koniec 1993 roku jeszcze nie ma) . Na giełdzie obraca się akcjami tylko 22 spółek, ponadto do obrotu publicznego zostały dopuszczone akcje: Banku Śląskiego SA, Rafako SA, łódzkiej spółki Północ SA, Zakładów Mięsnych w Ostrołęce SA. W obrocie publicznym znajduje się więc mniej niż 1 proc. istniejących w Polsce spółek akcyjnych, akcje pozostałych są wyłącznie w obrocie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 167

Spis treści
Zamów abonament