Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieci, które zabijają

13 stycznia 1994 | Kraj | AK

Statystyki policyjne alarmują: wiek przestępczej inicjacji dzieci obniża się z 13 do 9 -- 10 lat

Dzieci, które zabijają

Andrzej Kaczyński

Przed wyjściem Marcin postał chwilę pod drzwiami. Nasłuchiwał, czy ktoś nie idzie klatką schodową. Było cicho, wyszedł. Unosił zdobyczne dwieście tysięcy złotych. Dwakroć więcej niż żądał. Zadowoliłby się stu tysiącami. W splądrowanym mieszkaniu zostawił zmaltretowaną do nieprzytomności 91-letnią kobietę, która odmówiła uczciwej prośbie o pożyczenie stówy do odpracowania. I chyba -- ale o tym dokładnie nie wiadomo -- kota, który zresztą w tym momencie przestał już być ważny.

Policyjny raport nie wspomina nic o kocie. Oficerowi, który przesłuchiwał Marcina, nie przyszło do głowy o niego zapytać, chłopiec sam z siebie też o nim nie powiedział. Kot byłby ważny, gdyby transakcja doszła do skutku; wart byłby właśnie tych pożyczonych stu tysięcy.

Stara kobieta mieszkała samotnie. Opiekowała się nią siostra PCK. Także sąsiedzi świadczyli jej drobne usługi. Ktoś naprawił kran, ktoś zamek w drzwiach. Marcin, który przychodził do kolegi w sąsiedztwie, też kiedyś się przydał. Pomagał wiercić otwory w ścianie i wieszać szafkę kuchenną. Zdaje się raz czy dwa biegał też po zakupy dla starszej pani, coś tam za to mu skapnęło. Kiedy staruszce uciekł z domu kot, wywiesiła ogłoszenie, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 167

Spis treści
Zamów abonament